Jednotlivé typy zařízení
Vedle nájmu nebo hypotéky vlastního domu, nebo bytu patří náklady za energie mezi jednu z hlavních nákladů spojených s provozem domácnosti. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Pokusíme se uvést výhody, nebo nevýhody jednotlivých topných medií nebo způsobů vytápění.
Který zdroj tepla si tedy vybrat, abyste netopili tak zvaně pánubohu do oken? Je lepší plyn, elektřina, uhlí, dřevo nebo spíše tepelné čerpadlo? Pokud si můžete zdroj tepla vybrat, promyslete, který ze současných tepelných zdrojů je výhodný právě pro vaši nemovitost a proč. Uvažujte nad tím, jakým způsobem je stávající prostory mají tepelné ztráty. Vyberete-li si správně, můžete při vytápění domu či bytu ušetřit tisíce korun ročně.
Tuhá paliva
Tuhá paliva – dřevo a uhlí patří k nejstarším zdrojům tepla, kterými topili naši předkové před desítkami a dokonce i tisíci lety. Stále se jedná o jeden z nejlevnějších byť i fyzicky náročný způsobů vytápění rodinných domů. Kotle na tuhá paliva vyžadují ruční přikládání, pokud se tedy nejedná o moderní automatické kotle.
V dnešní době, kdy je zdůrazňována péče o skoro zničené životní prostředí, může v jejich případě nastat problém se spalinami ( emisemi, které při hořeních tuhých paliv vznikají ve větším množství ). Z tohoto důvodu je možné používat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy. Kotle nižších emisních tříd, které některé domácnosti stále využívají, budou s konečnou platností zakázané od roku 2022.
Další úspory je možné u kotlů na tuhá paliva dosáhnout přidáním akumulační nádoby do systému. Kromě toho, že zajistí komfortnější dodávku tepla v průběhu celého dne, přinese také úsporu paliva až o 20 % díky vhodnějšímu spalovacímu cyklu.
Topení plynem je komfortní a poměrně levné.
Poměrně levné a zároveň pohodlné je rovněž vytápění plynem. Nejlepší volbou a vlastně i jedinou je kondenzační plynový kotel, od roku 2016 je povoleno montovat pouze tyto typy kotlů. Kondenzační plynové kotle spotřebovávají oproti klasickým kotlům s atmosferickými hořáky nižší spotřebu až o 30% a rovněž výrazně menší emise až o 70%, přesto však umožní stejnou tepelnou pohodu. Kondenzační plynový kotel využívá také teplo vzniklé kondenzací spalin, je proto vzhledem k vyšší účinnosti spalování. Kvalitní kotle tohoto typu nabízí až 109 %.
Elektřina nemusí být vždy drahá.
Za nejdražší způsob vytápění bývá tradičně považována elektřina. A zpravidla je tomu tak. Výjimku tvoří pouze nízkoenergetické domy, které mají nízkou tepelnou ztrátu a dobře utěsněnou tzv. zateplení budovy. V takové případě je elektřina relativně výhodná.Elektrokotel je snadno ovladatelný a především je možné je velmi dobře regulovat. Zároveň není nutné především napojení na komín, je tedy nejvíce šetrný k životnímu prostředí, protože do ovzduší nevypouští žádné emise.Elektrokotel je také výhodný jako doplněk k tepelnému čerpadlu zejména v zimním období, kdy tepelnému čerpadlu v mrazivých dnech klesá výkon.
Tepelné čerpadlo – nejdražší investice a nejlevnější energie
Jedná se o moderní ekologický a nejúspornější způsob vytápění, které využívá tepelné energie z vody, ze vzduchu, plošného kolektoru či zemního vrtu. Tepelné čerpadlo je napájeno elektřinou, ale zdaleka ne v takové míře jako elektrokotel. Pořizovací náklady na pořízení tepelného čerpadla jsou však výrazně vyšší.
Ve srovnání s ostatními zdroji tepla má tepelné čerpadlo sice vyšší pořizovací náklady, ty jsou ale vyváženy mimořádně úsporným a komfortním provozem. Náklady na tepelné čerpadlo se běžné domácnosti vrátí obvykle mezi pátým až devátým rokem provozu, životnost kvalitního zařízení je však až několikanásobně delší. Další výhodou tepelného čerpadla je i ta, že nízký tarif vzhledem k jeho spotřebě závizlý ma podmínách dodavetale energie většinou platí pro celý objekt. Nevýhodou je, že v zimních měsících je nutno dotápět externím zdrojem vzhledem k poklesu venkovní teploty, především u typů vzduch/vzduch.
Zobrazení: 2636