Kondenzační kotle

Nařízení vlády č. 813/2013 platné od 26. září 2015 .

Opatření, které vychází z nařízení č. 813/2013, přináší zásadní změnu pro všechny,  kteří používají konvenční plynový kotel ( tedy kotel typu „B“, kotle s atmosferickým hořákem)  od 26. září 2015  je již zakázána nová instalace těchto plynových kotlů.  Z evropské legislativy totiž vyplývá, že u nových kotlů na zemní plyn se jmenovitým výkonem do 70 kW nesmí být sezónní energetická účinnost vytápění nižší než 86 procent.  Sezónní energetická účinnost vlastně simuluje skutečné podmínky provozu. Tzv.energetické štítky podobné těm, které známe z ledniček, myček nebo praček se rozšíří i na zdroje tepla nebo spotřebiče určené k ohřevu vody.  Jde třeba o plynové kotle, zásobníkové ohřívače vody, elektrické kotle nebo tepelná čerpadla. Funkce štítku bude stejná jako u jiných zařízení – spotřebitele budou informovat o energetické třídě označené písmeny A++ ( nejúspornější ) až G ( nejméně úsporná ).

Výjimky

Výjimku představují kotle se jmenovitým výkonem do 10 kW, respektive kombi kotle do 30 kW. Požadavek na minimální sezónní účinnost je v těchto případech snížen na 75 procent. Tyto kotle bude možné montovat jen jako náhradu stávajícího kotle, který je instalován do společného otevřeného kouřovodu.

Výměna kotle za kondenzační = stavební úpravy

Je to především vložkování komínu, který musí být odolný vůči kondenzátu. Nutné je i napojení na kanalizaci, kam odtékají litry kondenzátu za den. Samozřejmě, pokud už kondenzační plynový kotel máte, nic moc se pro vás nemění.

A na závěr

Kondenzační kotel je úspornější, ale jeho pořízení je nákladnější a prodraží se i z hlediska stavebních úprav. Ale kdo ví, co se stane. I klasické žárovky dnes přece můžete koupit – i když pod trochu podivným názvem „tepelné koule“.

Zobrazení: 2846

Kontakt

Vladimír Černohorský
Heranova 10/1546, Praha 13 - Stodůlky
tel:. 775 55 25 45
e-mail : revize@revizecernohorsky.cz